środa, 9 kwietnia 2014

Zasady serwowania win - krótki poradnik


Ostatnio otrzymałam od Zakręconych Win wino australijskie Stella Bella Skuttlebutt Shiraz Cabernet, rocznik 2007 do przetestowania i w związku z tym postanowiłam przygotować wpis na temat wina.

Wino, które otrzymałam jest winem czerwonym wytrawnym o ziołowo-owocowym aromacie; wyczuwalny jest smak śliwek, morwy, czerwonych porzeczek i borówek. Wino produkowane z czerwonych odmian winogron ze szczepów Shiraz i Cabernet Sauvignon uprawianych w Australii od 1832 r.

Wyprodukowanie dobrego wina wymaga wiele pracy i czasu. Trunek ten był znany już w starożytności i stanowił dodatek do hucznych zabaw, ale także do rytuałów religijnych. 
Dzisiaj wino chętnie serwujemy do posiłków i przy okazji różnego rodzaju imprez. 
Wino jest bardzo zdrowe, bowiem wzmaga apetyt i poprawia trawienie - ale pamiętajmy, że w rozsądnych ilościach!

Nie zdajemy sobie jednak sprawy jak dobrać wino do potrawy i czym się kierować.
Istotne jest, aby nie podawać win m.in. do: potraw z octem, zup, śledzi, sosów winegret, dań z chrzanem, musztardą, czosnkiem czy curry, choć i tu kierujmy się intuicją i dobrym smakiem.

Wina czerwone wytrawne podaje się do: tłustych pieczeni z wołowiny i wieprzowiny, ciemnego mięsa, dziczyzny, potraw z grzybów, wędlin ostrzejszych w smaku, ostrych i tłustych serów.

Wino różowe świetnie komponuje się z daniami lekkimi i przystawkami: sałatkami, zapiekankami, a także rybami i drobiem.

Wina białe wytrawne świetnie nadają się do zimnych zakąsek, pasują do ryb (podawanych zwłaszcza na zimno i w galaretach), drobiu i białego mięsa, potraw z jajek, owoców morza i sushi, a także do delikatnych serów.

Wino białe półwytrawne podaje się do pasztetów, ozorków, ryb w sosie białym i szarym oraz kury.

Wina deserowe słodkie i półsłodkie, a także musujące serwujemy do deserów, ciast i owoców.

Podając na przyjęciu kilka rodzajów win należy stosować się do zasady, że najpierw podajemy wina białe i różowe przed czerwonymi, a także wytrawne przed słodkimi, młode przed starszymi, lekkie przed cięższymi, "gorszej" jakości przed lepszymi. 

Wina podajemy w kieliszkach z cienkiego, bezbarwnego szkła lub kryształowych. 
Kieliszki do wina czerwonego powinny być nieco większe niż do białego.
 
Kieliszki do białego wina napełniamy najwyżej do połowy, zaś do czerwonego napełniamy w około 1/3. 

Wina białe wytrawne i półwytrawne podawać należy w temperaturze 8-12°C;
Wina czerwone wytrawne powinny być podawane w temperaturze 16-18°C;
Wina deserowe lubią temperaturę 12-16°C.

Pamiętajmy jednak, że najważniejsze przy piciu wina jest dobre towarzystwo i odpowiednia atmosfera, a także zdrowy rozsądek i umiarkowanie!

Mam nadzieję, że ten wpis pomoże Wam przy wyborze odpowiedniego wina do dania, choć zastrzegam sobie, że nie jestem w tej dziedzinie ekspertem i opierałam się o zasady powszechnie znane.


wpis promocyjny

2 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...