sobota, 28 grudnia 2013

Ćwikła z chrzanem


Na moim stole świąteczno-noworocznym nie może zabraknąć do pieczonego mięsiwa domowego chrzanu tartego jak również buraczków z chrzanem, popularnie zwanych ćwikłą z chrzanem.
Najlepiej sprawdzają się buraki pieczone, ale można je także ugotować, choć w ten sposób tracą dużo witamin i cennych mikro- i makroelementów, poza tym te pieczone są lepsze w smaku i są słodsze.

Składniki:
  • 500 g buraków 
  • korzeń chrzanu
  • sól
  • cukier
  • ocet (winny, spirytusowy) lub sok z cytryny
  • kilka łyżek gorącej wody

Sposób przygotowania:
Buraki dokładnie myjemy i osuszamy.
Pieczemy wraz ze skórką w temperaturze ok. 200°C przez 45-60 minut, w zależności od wielkości buraków.
Po upieczeniu studzimy, obieramy i ścieramy na tarce na najmniejszych oczkach.

Korzenie chrzanu obieramy cienko, najlepiej obieraczką do warzyw i wkładamy do zimnej wody na 1 godzinę, ale nie jest to konieczne. Moczenie chrzanu w zimnej wodzie uchroni nas przed nadmiernym łzawieniem podczas tarcia, a także zachowa ładny, biały kolor chrzanu i nie będzie taki suchy.
Do miseczki wlewamy ok. 2 łyżek octu (soku z cytryny) i ścieramy chrzan na tarce o najmniejszych oczkach, najlepiej na tej co jest do ścierania ziemniaków. 
Do utartego chrzanu dodajemy kilka łyżek gorącej wody (tak by był wilgotny) i doprawiamy do smaku solą, cukrem i ewentualnie octem (sokiem z cytryny). 

Do startych buraków dodajemy utarty chrzan wedle upodobania, ale lepiej dodać nieco więcej, bo po odstaniu i przemacerowaniu smaków nieco traci na mocy, mieszamy i ewentualnie doprawiamy do smaku solą, cukrem i octem (sokiem z cytryny). Przekładamy do słoików i zakręcamy. Przechowujemy w lodówce. 
Smacznego!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...